Ciasto Dziękczynienia
Przepis na to ciasto widziałam na kilku amerykańskich stronach internetowych. Od dawna bardzo mnie kusiło i kojarzyło się z połączeniem naszego polskiego sernika z jabłecznikiem. W związku z tym zdecydowałam się go wykorzystać i "przełożyć" na polskie nasze składniki.
Ciasto jest dosyć słodkie, ale bardzo delikatne w strukturze. Ze swoimi aromatycznymi warstwami serowo-jabłkowymi, dodatkowo uwieńczone warstwą z orzechów pekan w lekko słonym karmelu - na pewno idealnie wpasuje się w świąteczne menu w niejednym domu.
Warstwa jabłkowa:
- 3-4 jabłka (reneta lub szara reneta)*
- 1 łyżka soku z cytryny
- 50 g cukru trzcinowego
- 1 łyżka przyprawy do szarlotki
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1-2 łyżki wody
Kruche ciasto z orzechami:
- 90 g masła
- 100 g cukru trzcinowego
- 120 g mąki pszennej
- 30 g mielonych orzechów laskowych lub pekan
- 1 łyżeczka przyprawy do szarlotki
Warstwa sernikowa:
- 700 g serka śmietankowego w wiaderku (w temp. pokojowej)**
- 200 g cukru
- 1 ½ łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 jajka (w temp. pokojowej)
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 170 g śmietany kremówki 36% (w temp. pokojowej)
- 1 łyżka soku z cytryny
Warstwa orzechowa:
- 56 g masła
- 100 g cukru trzcinowego
- 75 g śmietany kremówki 36% (w temp. pokojowej)
- duża szczypta soli
- 125 g orzechów pekan
Zaczynamy od przygotowania warstwy jabłkowej. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne a następnie pokroić w kostkę 1,5 - 2 cm. Pokrojone jabłka, sok z cytryny, cukier i przyprawę do szarlotki, przełożyć do średniego rondelka, ustawionego na średnim ogniu. Zagotować.
Gotować razem przez 5-7 minut, aż jabłka trochę zmiękną.
W małej miseczce wymieszać mąkę ziemniaczaną z wodą. Dodać do jabłek. Ciągle mieszając kontynuować gotowanie, aż jabłka zgęstnieją. Zdjąć z ognia i odstawić na bok.
Teraz czas na kruche ciasto z orzechami.
Piekarnik rozgrzać do temp. 185°C (grzanie góra-dół).
Przygotować tortownicę o średnicy 26 cm. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, kładąc papier na dnie i zatrzaskując formę.
Masło rozpuścić i przestudzić. W średniej misce wymieszać cukier, mąkę, mielone orzechy, przyprawę do szarlotki oraz roztopione masło, do momentu uzyskania jednolitego ciasta. Jeżeli składniki nie będą nam się chciały ładnie połączyć, można dodać 1-2 łyżki wody.
Gotowym ciastem wylepić równomiernie dno tortownicy. Wstawić do piekarnika i piec przez 10 minut. Wyjąć.
W międzyczasie możemy przygotować warstwę sernikową.
Do dużej miski do miksowania, przełożyć ser z wiaderka (odsączony ze wszystkich zbędnych płynów), cukier i mąkę ziemniaczaną. Mieszać razem przez 2 minuty. Dodać 3 jajka i ekstrakt waniliowy. Ubijać na niskiej prędkości, tylko do momentu, aż jajka połączą się z resztą składników.
Dodać śmietankę kremówkę i sok z cytryny. Ponownie ubijać na niskiej prędkości, aż masa będzie jednolita.
Na podpieczony spód wylać ½ masy sernikowej. Na to (delikatnie), łyżka po łyżce, wyłożyć nadzienie jabłkowe, tak aby utworzyło w miarę równą warstwę. Następnie pokryć ją pozostałą masą sernikową.
Teraz, w zdecydowany sposób i kilkakrotnie, uderzyć tortownicą o blat kuchenny, tak, aby pozbyć się powietrza z nadzienia.
W czajniku zagotować wodę. Przygotować dowolną foremkę "keksówkę" i wlać wrzątek do połowy jej wysokości. Wstawić na dno piekarnika.
Przygotowane ciasto wstawić do piekarnika, na środkową półkę. Piec przez 80-90 minut.
Podczas pieczenia należy sprawdzać poziom wody w "keksówce". W razie potrzeby należy ją uzupełnić wrzątkiem.
Jeśli sernik zacznie się rumienić na wierzchu, można delikatnie położyć na nim kawałek folii aluminiowej.
Gdy sernik będzie już upieczony - wyłączyć piekarnik, a ciasto pozostawić w środku na 1,5 - 2 godziny, przy lekko uchylonych drzwiczkach. Po tym czasie sernik przełożyć do lodówki, na co najmniej 8 godzin.
Warstwę orzechową najlepiej przygotować niedługo przed podaniem ciasta.***
Orzechy pekan pociąć na mniejsze kawałki (ale niezbyt drobno).
Do małego rondelka dodać masło, cukier, śmietankę i sól. Postawić całość na średnim ogniu i mieszać od czasu do czasu, aż wszystko się rozpuści i będzie jednolite.
Masę doprowadzić do wrzenia i pozostawić na ogniu przez 2 minuty. Zdjąć z ognia i od razu dodać orzechy. Masę orzechową odstawić do ostygnięcia przez około 8-10 minut, a następnie rozprowadzić ją na wierzchu sernika.
Ciasto należy przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce - ponieważ warstwa orzechowa mocno się zetnie i będzie twarda.
Uwaga!
* po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych, powinno zostać 600 g jabłek
** należy wybrać gęsty, dobrej jakości ser w wiaderku. Jeżeli będzie zawierał płyn, to przed dodaniem go do sernika - należy go dokładnie odsączyć. Ja osobiście polecam ser „Mój Ulubiony” z Wielunia.
*** żeby nie zniszczyć sernika przy krojeniu, polecam przed nałożeniem warstwy orzechowej, pociąć go najpierw na porcje, przełożyć je w pionie pociętymi kartonikami (które później usuniemy), i nakładać orzechy na każdą porcję osobno.
drukuj przepis
0 komentarzy