Sernik z Białymi Michałkami
Idealne ciasto dla wielbicieli białych Michałków - a myślę, że takich tu nie brakuje ;) Delikatny i aksamitny w strukturze sernik, wypełniony i udekorowanymi cukierkami z dodatkiem białej czekolady - na pewno przypadnie do gustu wielu słodkim łasuchom.
Składniki na spód:
- 185 g ciastek owsianych (mogą być z sezamem)
- 60 g masła (roztopionego)
Masa serowa:
- 1 kg serka śmietankowego w wiaderku (w temp. pokojowej)*
- 230 ml mleka skondensowanego
- 2 jajka
- 90 ml śmietanki kremówki 30%
- 16 g cukru waniliowego
- ½ szklanki cukru
- 7 cukierków Białe Michałki
Polewa:
- 80 g białej czekolady
- 30 ml śmietanki kremówki 30%
Do dekoracji :
- kilka cukierków Białe Michałki
- posiekane orzechy pekan (niesolone)
Zaczynamy od wykonana spodu sernika. Wszystkie składniki na spód, włożyć do malaksera i zmielić na "mokry piasek". Przygotować tortownicę o średnicy 20 cm. Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia i zamknąć na nim obręcz - tak, żeby papier wystawał poza formę. Wylepić dno masą ciasteczkową, mocno ją uklepując i dociskając. Wstawić do lodówki.
Teraz czas na masę serową. Cukierki posiekać nożem na niewielką kostkę. Ser włożyć do dużej miski. Dodać mleko skondensowane, śmietanę kremówkę, cukier i cukier waniliowy. Wszystko zmiksować na małych obrotach miksera. Następnie dodać po 1 jajku, miksując po każdym dodanym, przez około 15 sekund, na małych obrotach, do połączenia się składników. Na koniec wsypać posiekane Michałki i delikatnie wmieszać je w masę łyżką drewnianą. Masa będzie dosyć rzadka, ale taka właśnie ma być :)
Piekarnik nagrzać do temp. 180˚C.
Masę wylać do tortownicy i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120˚C i piec jeszcze przez 100 minut.
Sernik całkowicie ostudzić i wstawić na całą noc do lodówki.
Na drugi dzień przygotować polewę. Czekoladę razem ze śmietaną kremówką roztopić w kąpieli wodnej i polać nią ciasto. Udekorować cukierkami Białe Michałki i niesolonymi orzeszkami pekan.
Smacznego! :)
* należy wybrać gęsty, dobrej jakości ser w wiaderku. Jeżeli będzie zawierał płyn, to przed dodaniem go do sernika - należy go dokładnie odsączyć. Ja osobiście polecam ser „Mój Ulubiony” z Wielunia.
0 komentarzy