Malinowa chmurka

by - czerwca 02, 2015



Jak już sama nazwa wskazuje, "Malinowa chmurka" - to delikatne, puszyste ciasto na podkładzie z kruchego ciasta, z galaretką malinową i kremem śmietanowym, pokryte delikatną, kruchutką bezą. Ciasto wprost rozpływa się w ustach. Polecam wszystkim miłośnikom malin - i nie tylko! :)

Na początek kilka ważnych rzeczy:
  1. Jeżeli używamy malin mrożonych, wcześniej należy rozmrozić je na durszlaku. 
  2. Wszystkie składniki na kruche ciasto powinny być schłodzone. 
  3. Pieczenie ciasta warto rozłożyć sobie na dwa dni. Pierwszym powodem jest dość długo zastygająca galaretka - a drugim wskazanie autorki przepisu dotyczące pieczenia bezy, którą najlepiej upiec dzień wcześniej i przechowywać w piekarniku do następnego dnia. 
  4. Ważnym jest też schłodzenie składników na krem śmietanowy (minimum 12 godzin przed rozpoczęciem ubijania kremu) - ponieważ może się on nam zważyć.
Jedyną zmianą jaką zastosowałam w przepisie, było zwiększenie ilości wody przy przyrządzaniu galaretki. Zależało mi, żeby była mniej zbita.

Składniki na ciasto kruche:
  • 3 żółtka
  • 30 g cukru pudru
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (lub pół opakowania cukru wanilinowego, około 8g)
  • 150 g mąki pszennej
  • 100 g masła

Galaretka z malinami:
  • 600 g malin (świeżych lub mrożonych)
  • 3 malinowe galaretki (każda na 500 ml wody)
  • 1,2 l wrzącej wody

Krem śmietankowy z wanilią:
  • 500 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii

Beza z migdałami:
  • 3 białka, w temperaturze pokojowej
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżeczki mąki (skrobi) ziemniaczanej
  • 40 - 50 g płatków migdałów

Zaczynamy od przygotowania kruchego ciasta. Pamiętajmy, że wszystkie składniki powinny być schłodzone.
Składniki szybko zagnieść razem. Uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez 60 minut.
Przygotować prostokątną formę o wymiarach 23 x 33 cm. Wysmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i wyłożyć nim dno formy. Wyrównać i ponownie schłodzić w lodówce przez około 30 minut. Przed samym pieczeniem ponakłuwać widelcem (fot.1).
Piec w temperaturze 190 - 200ºC przez około 15 - 20 minut, do uzyskania ładnego złotego koloru. Wyjąć i wystudzić.

Teraz czas na galaretkę. 3 malinowe galaretki rozpuścić w 1,2 litra wrzącej wody. Przestudzić, wymieszać z malinami. Po połączeniu galaretki z malinami można ją spróbować i w razie czego jeszcze dosłodzić, żeby nie była zbyt kwaśna. Odłożyć do lodówki do lekkiego zgęstnienia galaretki. Polecam rozłożenie galaretki do kilku mniejszych pojemników - szybciej nam się wtedy zsiądzie. Tężejącą galaretkę wyłożyć na kruche ciasto (fot.2), wyrównać i schłodzić w lodówce, najlepiej przez całą noc.

Beza. Białka umieścić w misie miksera. Ubijać, zwiększając obroty miksera, do otrzymania sztywnej piany. Dodawać cukier, stopniowo, łyżka po łyżce, aż do wyczerpania cukru i otrzymania gęstej, błyszczącej piany. Pod sam koniec ubijania dodać mąką ziemniaczaną.
Formę o wymiarach 23 x 33 cm odwrócić do góry dnem. Wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Masę bezową rozsmarować na papierze na wielkość blachy. Oprószyć płatkami migdałów.
Piec w temperaturze 140ºC przez około 1 godzinę. Beza powinna być chrupka i wypieczona, lekko popękana. W razie konieczności lekko przedłużyć (lub skrócić) czas pieczenia. I tak jak wspominałam na początku najlepiej zostawić ją do wystygnięcia na całą noc w piekarniku.

Na koniec krem. Należy przygotować go bezpośrednio przed wyłożeniem na ciasto. Wszystkie składniki umieścić w misie miksera. Ubijać do momentu otrzymania gęstego kremu. 
Uwaga: niepotrzebne zbyt długie ubijanie kremu - może doprowadzić do jego zwarzenia.

Kruche ciasto z galaretką wyjąć z lodówki i gotowy krem wyłożyć na galaretkę (fot.3). Wyrównać. Na wierzch wyłożyć gotową, wystudzoną bezę (fot.4). Schłodzić przez 2 godziny w lodówce. 
Ciasto można przechowywać do 3 dni w lodówce - pod warunkiem, że przetrwa :) Smacznego.

Źródło: mojewypieki.com


  drukuj przepis

Te przepisy mogą ci się spodobać

5 komentarzy